Družinska psihoterapija kot oblika terapije, ki se osredotoča na težave znotraj odnosov v družini

Družinska psihoterapija je posebna oblika terapevtskega procesa. Osredotoča se zlasti na učinkovito reševanje težav, prav tako na izboljševanje sporazumevanja znotraj odnosov v družini.

Omenjeni proces terapije torej praviloma vključuje vse člane družine. Pomaga razjasnjevati in spreminjati vzorce čustvene dinamike, vedenja, ne nazadnje tudi vzrokov za nastale konflikte. Slednje namreč lahko ovira normalno delovanje članov v družini. Na voljo so še druge oblike psihoterapije, ki se osredotočajo na odnose, na primer psihoterapija za pare.

Kdaj se je dobro odločiti za družinsko psihoterapijo?

Družinska terapija je dobrodošla izbira v primeru, ko težave v družini močno vplivajo na posamezne člane, prav tako tudi na samo dinamiko v družini. Slednje vključuje na primer družinske konflikte, obvladovanje prelomnih življenjskih dogodkov.

Če so torej konflikti v družini dolgotrajni ali pa se ves čas ponavljajo, je torej psihoterapija skorajda nujna izbira. Prav tako tudi v primeru, če gre v družini za ločitev, hujšo bolezen ali katere druge spremembe, ki lahko vplivajo na medsebojne odnose.

Družinska psihoterapija je posebna oblika terapije, ki se osredotoča na učinkovito reševanje težav in izboljšanje komunikacije v družinskih odnosih.

Psihoterapija za družine vključuje terapevta

Družina, ki se želijo vključiti v proces družinske psihoterapije, si mora najprej izbrati primernega terapevta. Ta vodi ves postopek, vse člane iz družine, ki so vpleteni v to. Sam postopek pa seveda lahko poteka v najrazličnejših oblikah.

Terapevt za družine običajno poskrbi za vodenje skupinskega pogovora. V tej situaciji lahko vsak družinski član dobi priložnost, da izrazi svoje občutke, misli, izkušnje. Vse omenjeno lahko dobro pripomore k precej boljšemu razumevanju drugih.

Terapija za izboljševanje odnosov med dvema partnerjema

Poleg družinske psihoterapije je na voljo tudi psihoterapija za pare. Ta je namenjena predvsem izboljševanju odnosov med dvema partnerjema, ki sta v zvezi.

Terapija za pare torej parom pomaga, da lahko na dovolj učinkovit način razrešujejo svoje konflikte, prav tako da lahko izboljšujejo komunikacijo, obnavljajo čustvene pa tudi intimne odnose. Pogosto se uporablja tedaj, kadar se pojavijo težave, kot so ločitev, nesoglasja, pomanjkanje komunikacije.

Pari se praviloma za to terapijo odločijo, ko spoznajo, da se njihove težave ne bodo rešile kar same od sebe in da nujno potrebujeta tudi strokovno pomoč. V takšni situaciji lahko dobrega psihoterapevta za pare najdejo tudi s pomočjo spleta.

Kdaj se odločiti za online psihoterapijo?

Vse bolj priljubljena je online psihoterapija oziroma spletna terapija. Ta oblika terapije poteka na daljavo, in sicer preko spletnih platform, telefonov, elektronske pošte in še drugih digitalnih orodij za komuniciranje.

Posledično je psihoterapevt online zaželen strokovnjak, do katerega torej lahko pridete kar s pomočjo spleta.

Družina, ki želi začeti postopek družinske psihoterapije, mora najprej izbrati primernega terapevta, ki bo vodil celoten proces.

Več oblik online psihoterapije

Onlina psihoterapija ni na voljo zgolj v eni obliki, temveč v številnih variantah. Izbira je seveda najbolj odvisna od potreb pacienta, ne nazadnje tudi od tehnoloških možnosti. Med najbolj priljubljene oblike zagotovo sodi video psihoterapija, ki poteka v živo, in sicer preko video klica z uporabo platforma, kot je na primer Zoom.

Psihoterapevt online se lahko s svojim pacientom sporazumeva tudi preko telefona. Terapija torej v tem primeru poteka preko klica. Slednje predvsem dobra izbira za tiste, ki nimajo dostopa do spleta ali pa se na primer raje osredotočajo na glasovni stik namesto na video.

Spletna psihoterapija ni omejena le na en način izvajanja, temveč ponuja različne možnosti, ki se prilagajajo potrebam pacienta in tehnološkim možnostim.

Največje prednosti spletne terapije

Spletna ali online psihoterapija ponuja številne prednosti. Ena od glavnih je na primer to, da je dostop do strokovnjaka preprostejši, in to ne glede na geografsko lokacijo. Slednje je dobra izbira za tiste, ki živijo na nekoliko bolj oddaljenih lokacijah, kjer sicer ni možnega dostopa do usposobljenih terapevtov.

Tudi prilagodljivost je pomembna prednost spletne psihoterapije. Omogoča namreč večjo fleksibilnost pri iskanju samega termina. To pomeni, da se lahko terapija povsem prilagodi urniku pacienta. Za to možnost se odločajo zelo zaposleni ljudje oziroma tisti, ki imajo omejen čas.

Med večje prednosti sodi tudi zasebnost. Za določene osebe je značilno, da se precej bolje pri iskanju strokovne pomoči počutijo v zasebnosti svojega doma. Ne nazadnje online psihoterapija nudi dostop do podpore v primerih, ko bi bila osebna terapija nekoliko težje dosegljiva.

YouTube video

Slabosti spletne psihoterapije

Psihoterapevt online torej nudi nešteto prednosti, po drugi strani je treba obvezno izpostaviti še nekaj slabosti. Ena od njih so na primer težave s tehnologijo. Prav tako je lahko precej omejena neverbalno sporazumevanje in vizualna komunikacija.

Nekateri menijo, da je slabost spletnih terapij tudi pomanjkanje osebne povezave. Določene osebe se morda nekoliko težje povežejo s strokovnjakom, če se terapija izvaja na daljavo.

Članki iz iste kategorije:

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.