Kakšna bolezen je lupus in kako jo prepoznamo?
Lupus je avtoimunska bolezen, katera spodbudi imunski sistem, da le ta napade svoje organe in tkiva. Predvsem gre za vnetno bolezen in kot posledica tega je prizadeto vezivno tkivo. Značilno je, da lahko vnetja katera povzroči lupus, vplivajo na različne telesne sisteme, kot so ledvice, koža, sklepi, pljuča, krvne celice in nenazadnje tudi na srce. Ker so pri pojavu lupusa izraženi različni simptomi, je bolezen včasih težko takoj prepoznati. Za lupus je značilno, da se največkrat pojavi pri ženskah v srednjih letih, občasno pa prizadne tudi otroke in moške. Njegov pojav strokovnjaki povezujejo z dejavniki kot so puberteta, porod, izpostavljenost soncu, uživanje določenih zdravil, menopavza, poškodba in virusna okužba.
SIMPTOMI in VZROKI ZA NASTANEK
Zakaj natanko se lupus pojavi, ni znano, predvidevanja pa nakazujejo na različne dejavnike, kot so genetika, nekateri zunanji vplivi ter spolni hormoni. Izmed naštetih naj bi bila ravno genetika tista, ki bi dokazano vplivala na pojav te bolezni. Otrok obolele osebe ima namreč 5-odstotno verjetnost, da bo za boleznijo zbolel tudi sam. Kar se tiče simptomov, pa je stvar drugačna. Teh je veliko, včasih celo toliko, da nas lahko speljejo na napačno sled. Vendar pa bodite pozorni na naslednje:
-
Stalen izpuščaj preko lic in nosu,
-
oslabelost,
-
hitra utrujenost,
-
bolečina v sklepih,
-
bolečina v mišicah,
-
glavobol, migrena,
-
težave z ledvicami,
-
izpuščaji nastali ob izpostavljenosti soncu
-
depresija,
-
izguba las,
-
anemija,
-
simptomi kot pri gripi,…
ZDRAVLJENJE
Pri lupusu je najpomembneje, da se ga najprej odkrije in nato seznani bolnika s to boleznijo ter z vsem kar sodi zraven. Osebe obolele za omenjenim se morajo zavedati resnosti bolezni in s tem povezanega rednega uživanja zdravil. Bolezen z zdravili ni mogoče popolnoma ozdraviti, lahko pa se uspešno zdravi. Ker se navadno bolezen odkrije ko je aktivna že nekaj časa, se najprej zdravi dokaj agresivno z ustreznimi zdravili, da se prepreči morebitna okvara kakšnega notranjega organa. Ko zdravljenje poteka že nekaj časa pa se bolezen umiri in je tako mogoče za nekaj časa prenehati z zdravljenjem.
Kdaj lahko prenehate z zdravljenjem in kakšen način zdravljenja je najbolj ustrezen, bo določil vaš osebni zdravnik ali kakšen specialist za avtoimune bolezni. Nikar si sami ne postavljajte diagnoze, ker boste s tem sami sebi povzročili več škode kot koristi. Lupus je resna stvar, zato jo je tako potrebno tudi jemati!